Minulý rok bol pre mňa veľmi bohatý na zážitky. Stretával som mnohých ľudí, podnikateľov, manažérov a aj pracovníkov firiem. Prešiel som kus sveta a stretal ľudí z mnohých krajín. Ľudí úspešných, menej úspešných, a tiež zamotaných v problémoch života.
A veľa, veľa sme komunikovali.
A často som ako konzultant dostával od nich otázku.
„Ako nájsť a rozpoznať skutočných ťahúňov, za ktorými idú iní?”
Pýtali sa majitelia, manažéri.
„Ktorých ľudí potiahnuť po rebríčku firmy hore?”
„V čom by mali byť výnimoční?”
Samozrejme sú presne stanovené vlastnosti a schopnosti, ktoré by mal mať takýto človek.
Je veľa úspešných, ale aj medzi nimi sú tí najúspešnejší – vynímoční.
Čo ich spája?
Ani som nevedel ako a dostal som nečakanú odpoveď na konferencii s Jimom Mathersom, kde prednášal o predaji, čo by sme mali robiť a tiež, čo by sme mali mať, aby sme boli tí najúspešnejší predajcovia. A tu padla nečakane prvá rada: „Verte v hodnoty života”. Láska, povinnosť, česť, krása, harmónia…
No a ja som hneď začal loviť v pamäti všetkých tých ľudí, ktorých som stretol.
A veru áno, toto bolo to, čo spájalo tých vynímočných. Bolo to jednoducho povedané fluidum, ktoré okolo seba šírili. Nevedeli ste povedať presne, čo to je. Čo vás k tomu človeku priťahuje…
A ja už viem – je to ich viera v hodnoty života. Ich pozitívny prístup k nemu, ktorý je neohraničený v obrovskej ochote robiť iných v ňom úspešných.
A toto platilo pre všetkých.
Bez ohľadu na profesiu, prácu, postavenie.
Pre všetkých tých, ktorí sú vo svojom obore výnimoční.
V dnešnom bláznivom svete naháňania sa za úspechom, peniazmi, mocou, akoby táto základná vlastnosť z ľudí mizla. Manažéri sú dnes braní ako chladní, tvrdí chlapíci idúci nekompromisne za svojim. Je pravda, že aj títo môžu byť úspešní. Ale robia okolo seba iných úspešnými? Sú ľudia okolo nich skutočne šťastní?
Ak si dnes idete klásť otázku, koho vo firme potiahnuť po rebríčku, či pre koho sa rozhodnúť pri výbere, skúste si ako prvé odpovedať na otázku – je tento človek šťastný a verí v hodnoty života?
Ak áno, verte, má veľký predpoklad byť vo svojej práci výnimočný.
PS: Odporúčam, prečítajte si knihu Koniec studenej vojny », ktorej je práve Jim Mathers spoluautor. Skutočný a zároveň neuveriteľný príbeh Rusa a Američana, ktorých spojil život absurdným spôsobom hneď dvakrát – poprvýkrát v Studenej vojne, kde jeden druhého naháňali vo vojenských vodách a podruhýkrát po páde komunizmu ako tréneri a kouči predaja. Dnes sú nerozlučnými priateľmi a práve táto inšpiratívna, vtipná a poučná kniha je ich spoločným dielom…
- Ako zvládnuť firmu v panike - 27/03/2020
- V čom by mali byť výnimoční? - 24/02/2018
- TOP 6 článkov 2016 - 13/01/2017
Erika Heveši says
Vašo,
vďaka za článok. Krásne napísané :)))
Prajem veľa úspechov,
Erika
Vašo says
Ahoj Erika,
ďakujem. Veru sú veci, na ktorých sa musíme stále učiť. A mať vo firme výnimočných je ten krok, ktorý robí aj firmu výnimočnou.
aj Tebe veľa úspechov
Peter Haraslín says
Ahoj Vašo,
pekne zo života výstižne napísané a inšpiratívne zároveň.
Držím palce v napredovaní!
Peťo
Vašo says
Ahojik Peťko,
ďakujem. Som rád, že práve takéto jednoduché, krásne čriepky nás vedia všetkých inšpirovať, veď aj my neraz musíme pozrieť, kde na tom sme v tom zhone. A nezabudnúť na základné hodnoty je niečo, čo nás drží nad hladinou.
Aj Tebe nech sa darí