V predchádzajúcich článkoch Kontrola a zodpovednosť a Kontrola a zodpovednosť 2 som už písal, že tam, kde nie je ochota prevziať zodpovednosť, nie je ani kontrola nad danou oblasťou. A naopak tam, kde nedokážeme mať nad danou oblasťou kontrolu, nie sme ochotní prevziať za ňu zodpovednosť.
Nedá mi však k tejto téme nedoplniť malý dovetok, vďaka ktorému sa uzatvára zdanlivo bludný kruh závislý na ochote jednotlivcov.
Čo teda s ňou? Akú máme možnosť ovplyvniť ochotu našich ľudí?
Spomeňme si na svoje prvé kroky v autoškole. O aute sme nevedeli takmer nič. Všetky tie pedále, páčky… Prvá jazda bola plná prískokov a trhaných pohybov. Inštruktor neraz zachraňoval vlastnou brzdou či strhnutím volantu. Teda naša kontrola bola minimálna.
A čo naša ochota prevziať zodpovednosť za volant v ruke? Bola vysoká?
Možno nám vtedy pre vlastný pocit pokoja bežali hlavou myšlienky:
Veď je tu inštruktor…
Ešteže je to len škola!
Nikto mi nepovedal, že mám najprv stlačiť spojku…
Čo sa zmenilo, kým sme prešli skúškami a dali nám oprávnenie jazdiť “na ostro”?
Čím viac sme vedeli o tých pedáloch a páčkach, a čím sme boli schopnejší ich používať, tým bola naša kontrola nad autom lepšia. Zrazu sme pripúšťali, že riadime my. Že ja som za to zodpovedný.
S našimi vedomosťami stúpala ako kontrola, tak aj zodpovednosť.
Kontrola a zodpovednosť samé o sebe nestačia. Neoddeliteľne k nim patria aj vedomosti, ktoré sme schopní použiť v praxi.
A ich spoločný menovateľ je úspech.
Teda platí, že čím máme viac vedomostí, tým preberáme za danú oblasť viac zodpovednosti a máme ju viac pod kontrolou.
A práve preto v nej môžeme byť úspešní.
Pamätáte si na svoje prvé zamestnanie, prvé športové výkony? Ako to bolo po niekoľkých rokoch práce alebo tréningu?
Z času na čas môžete niekoho počuť, že on nevie, ako na to. V skutočnosti, pokiaľ niekto má k dispozícii informácie, dáta, manuály, postupy práce a pod., teda vedomosti, a napriek tomu tvrdí, že nevie alebo že sa nedá, verte, že len nechce! S takými čas nestrácajte.
Pokiaľ teda chcete mať úspech, zabezpečte, aby vaši ľudia boli skutoční odborníci s dostatkom vedomostí, ktoré vedia použiť v praxi.
Vyjasnite si s nimi ich pracovnú náplň a zodpovednosť a prideľte im oblasť, nad ktorou budú mať kontrolu.
A toto je cesta k úspechu celej firmy.
Ak sa vám článok páčil a myslíte si, že by mohol niekoho z vašich priateľov, známych alebo obchodných partnerov inšpirovať, kliknite na zelený krúžok s obálkou a prepošlite mu tento link.
- Ako zvládnuť firmu v panike - 27/03/2020
- V čom by mali byť výnimoční? - 24/02/2018
- TOP 6 článkov 2016 - 13/01/2017
Pridaj komentár