Ako som písal v predchádzajúcom článku, sedel som za posledné obdobie s mnohými majiteľmi. Boli to úžasné stretnutia so skvelými, úspešnými a cieľavedomými ľuďmi.
Vždy sme našli to, kde ich tlačila “topánka”, ukázali podstatu problému, stanovili cestu, ako ďalej.
Neraz stačilo len potvrdiť, že cesta, po ktorej idú, je správna.
Prípadne ukázať pár nových pohľadov, princípov a prírodných zákonitostí.
Pravdou je, že na bežný chod firmy má majiteľ zväčša skvelých a schopných ľudí. Ak všetko dobre nastavil z pozície riaditeľa, dokážu väčšinu problémov zvládnuť sami. Dokonca bývajú často jeho najlepšími poradcami.
No neraz je to naopak – chcú vedieť, kam ďalej. Aká je budúcnosť firmy…
Hm, ale s kým môže majiteľ riešiť svoje úvahy a vízie dlhodobého zamerania firmy? Aké nástroje a princípy používať pre riadenie, ako dlhodobo plánovať, kam nasmerovať firmu, ako ju mať pod kontrolou…
Tu už môže byť pohľad aj tých najlepších kolegov skreslený. Či chceme alebo nie, oni jednoducho nemajú pohľad majiteľa, ktorý nesie zodpovednosť za celú firmu.
Lenže práve tu musí majiteľ urobiť tie najzávažnejšie rozhodnutia! Tie majú predsa najväčší dopad na firmu a jej budúcnosť.
Kto mu potvrdí, že je na správnej ceste?
A práve na tejto pozícii býva často majiteľ ako osamelý vlk.
Čo s tým?
Jednoducho spravte všetko preto, aby ste sami neboli.
Ako?
Vo všeobecnosti by sa dalo zhrnúť – učte sa od tých najlepších! Možností a foriem je mnoho, vyberte si sami. Ja odporúčam najmä tieto:
➜ Študujte! Čítajte knihy či odborné časopisy. Dnes už nie je problém dostať sa ku kvalitnej literatúre. Aj na Slovensku už máme mnoho úspešných podnikateľov a manažérov, ktorí vybudovali veľké firmy a posúvajú ich neustále vpred. Vo svojich publikáciách môžu byť pre nejedného majiteľa naozaj výbornou inšpiráciou.
➜ Získavajte vedomosti v oblasti riadenia firmy. Navštevujte kurzy, semináre, prednášky… Je mnoho firiem, ktoré školia manažérov a dávajú im praktické rady a pohľady na riešenia vecí. Ukážu vám, ako funguje firma a ľudia v nej. Overte si ich a vyskúšajte. Navyše, stretnete sa s ďalšími majiteľmi, s ktorými si môžete vymieňať svoje skúsenosti.
➜ Zúčastňujte sa majiteľských fór a zoskupení, podnikateľských klubov či online webinárov. Buďte otvorený každej zmysluplnej komunikácii. A nasávajte.
➜ Nájdite si konzultantov s praktickými skúsenosťami v oblasti manažovania a riadenia firmy. Tí vám pomôžu v konkrétnych podmienkach vašej firmy pozrieť sa na reálny stav a nastavia s vami cestu šitú na mieru.
Spomínam si na jedného svojho klienta, kde som konzultoval pred asi ôsmymi rokmi. Keď sme ukončili konzultáciu, povedal mi, že chce, aby som chodil konzultovať ďalej, s vysvetlením:
„Je super, keď si s niekým, kto má nadhľad, môžem vymeniť názory a potvrdiť si svoje zmýšlanie a kroky”.
A dodnes sa pravidelne stretávame.
Podelil som s vami o moje obľúbené a osvedčené cesty.
Vy si nájdite tú svoju. Neodkladajte však svoje rozhodnutia pre neistotu. Naozaj nemusíte byť „osamelým vlkom“. Komunikujte a vzdelávajte sa!
Tak si overíte, či sú vaše rozhodnutia správne. A potom – konajte!
P.S. Ak by ste si chceli vyskúšať, ako taká konzultácia vyzerá a či vám môže niečo konkrétne priniesť, radi vám s tým pomôžeme. Občas sprístupňujeme záujemcom obľúbenú službu „Poldňová konzultácia zdarma“. Majitelia si bez rizika a bez záväzku v krátkom čase vedia overiť prínos konzultácie. Kontaktujte nás, ak máte záujem.
Overte si aktuálnu ponuku tu »
Ak sa vám článok páčil a myslíte si, že by mohol niekoho z vašich priateľov, známych alebo obchodných partnerov inšpirovať, kliknite na zelený krúžok s obálkou a prepošlite mu tento link.
- Ako zvládnuť firmu v panike - 27/03/2020
- V čom by mali byť výnimoční? - 24/02/2018
- TOP 6 článkov 2016 - 13/01/2017
Filip Sakáloš says
Je to pravda, neraz som sa už stretol s tým, že iný náhľad na vec bol veľmi prospešný a mne by dané riešenie asi samému na um neprišlo. Koniec-koncov, život je predsa tímová hra.